اگرغـذای فلفل دار و تند می خـورید، بـیـشتر عمر خواهید کـرد. امـروزه، تـحـقـیـقات نـشـان مـــی دهد کسـانـی کــه غـذاهــای فلفل دار با سس های تند را در برنامه غذاییشان جــا می دهند، سالم تر و طولانی تر از افرادی که غذاهای تند نمی خورند زندگی خواهند کرد.

چرا ادویه جات تند سلامتی بخش هستند؟ 
تمام فایده ها و اثرات مثبت فلفل قرمز و سایر فلفل های تند در کپسای سین، شیره این فلفل هاست که تندی این فلفل ها نیز به خاطر وجود این ماده است. کپسای سین ماده ای بی بو و بی مزه است و از نظر علمی ثابت شده است که در بسیاری از موارد از قبیل فشار خون، کلسترول، درد مفاصل، افسردگی و مشکلات گوارشی برای سلامتی مفید است. 
کپسای سین ابتدا درد را کمی تحریک می کند اما بعد شدت آن را کاهش می دهد. به این دلیل معمولاً از کپسای سین به عنوان درمانی مناسب برای رهایی از درد به خصوص برای درد های بعد از عمل جراحی، درد مفاصل، درد گلو و ناراحتی های پوستی خاص استفاده می شود. اما فلفل ها تنها مواد تند مزه ای نیستند که سلامتی شما را بالا می برند. 
زردچوبه که ماده اصلی بسیاری از سس های تند و کاری ها است و اولین بار در غذاهای خاور میانه، هند و آسیای جنوب شرقی یافت شده است، نیز بسیاری فایده ها از خود نشان داده است. 
ماده اصلی زردچوبه، کارکامین است که پیشرفت بعضی امراض ویروسی را در بدن کند میکند. اخیراً هم نتایجی در مورد بروز بیماری آلزایمر نشان داده است و می تواند به عنوان دارویی جلوگیری کننده در این رابطه استفاده شود. 
تحقیقات اخیر نشان می دهد که در فرهنگ هایی که در برنامه ی غذاییشان از فلفل و ادویه جات استفاده می کنند، بیماری های سرطانی و حملات قلبی و انسداد جریان خون کمتر اتفاق می افتد. 

غذاهای تند بخورید، بیشتر زندگی کنید 
گفته میشود که فلفل قرمز و سایر ادویه جات تند باعث تنگی نفس، زخم معده و دل درد می شود. باید بگوییم که به جز تنگی نفس، از بیشتر ادویه جات و سس های تند در حقیقت برای علاج یا جلوگیری از این ناخوشی ها استفاده می شود. رژیم های غذایی که در آن ها بسیار از فلفل قرمز و سایر فلفل های حاوی کپسای سین و بسیاری ادویه های تند دیگر مثل زردچوبه استفاده می شود، سلامتی عمومی بدن را بالا می برد و ممکن است از خیلی بیماری های جدی و خطرناک جلوگیری کند.

فواید سلامتی زردچوبه و فلفل قرمز 
• کاهش فشار خون و کلسترول 
• کاهش سردرد ها و حملات میگرنی 
• افزایش سلامت قلبی و گردش خون 
• افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن 
• کاهش ابتلا به سرماخوردگی ، تب و سایر مشکلات تنفسی 
• افزایش تولید اندروفین و در نتیجه کاهش افسردگی 
• جلوگیری از تورم مفاص 
• فایده های تغذیه ای (فلفل ها و ادویه جات تند دارای ویتامین های A، C، بتا-کاروتین و سایر آنتی اکسیدان ها می باشد.) 
• بهتر کردن عملکرد دستگاه گوارش

زندگی همراه با ادویه جات تند 
راه های بسیاری وجود دارد که شما بتوانید غذاهایتان را تند و تیز تر کنید. بگذارید که کمی تخیلتان کار کند و شما را در این زمینه راهنمایی کند. از همه این ها گذشته، آمیختن سس ها و فلفل های تند و سالم به غذاهایتان سلامت عمومی بدنتان را بالا برده و خطر ابتلا به بیماری ها را از شما دور می کند. 
در ضمن ادویه دار کردن غذاهایتان نه تنها باعث بالا بردن سلامتیتان می شود، بلکه غذاهای شما را خوشمزه تر هم می کند. در زیر به راه های ادویه دار کردن غذاهایتان اشاره می کنیم. 
• مقداری فلفل کاینه به سس باربکیو مصرفیتان اضافه کنید تا غذاهای گوشتیتان انرژی بیشتری به شما بدهد. کاینه ماده ای بی بو اما بسیار پر نیرو است. 
• مقداری واســابی به گواکامولی (سس ساخته شده از آوکادوی له شده و ادویه جات که چـــاشنـی ســـــالاد است) اضافه کنید تا سس تندی برای خوردن چیپس تردیلا به دست آورید. 
• اندازه ی یک قاشق غذاخوری پودر کاری به سس مایـونـزتـان بزنید تا کمی قوت به ساندویچتان بدهد.

زندگی را ادویه دار کنید 
داشتن یک برنامه غذایی سالم به معنی این نیست که خود را فقط محدود به خوردن اسفناج و سبزیجات کنید. اما قبل از اینکه بخواهید سس تاباسکو به صبحانه تان بزنید، به خاطر داشته باشید که همه ی مواد غذایی، چه سالم و چه ناسالم، زمانی برای بدن شما مفید خواهند بود که از روی اعتدال استفاده شوند. ولی اگر همچنان دوست ندارید که غذاهایتان را تند مصرف کنید و به زحمت بیفتید، ما دیگر نمی توانیم کاری برایتان بکنیم 🙁